6-13 octombrie 2010

În perioada 6-13 octombrie 2010, la Protaras – Cipru a avut loc stagiul de formare continuă EDIPED – EUROPEAN DIGITAL PORTFOLIO FOR EDUCATORS (CY-2008-031-3), în cadrul Mobilităţilor Comenius, organizat de European Office of Cyprus (www.eoc.org.cy) prin intermediul Dr. MAKRIDES Gregory, coordonatorul proiectului EDIPED.

În cadrul acestei mobilităţi au participat reprezentanţi din Suedia, Polonia, Lituania, Letonia şi România.

Cursul se derulează din 2005 şi, la fiecare nouă ediţie, are ca invitat, alături de trainer-ul permanent (George Economides de la Universitatea din Cipru din Nicosia/Lefkosia) foşti cursanţi din diferite ţări ale Uniunii Europene.

Scopul cursului a fost de a elabora un portofoliu digital, folosind o aplicaţie realizată cu Visual Pad 3.2. Portofoliul creat astfel poate fi folosit pentru evaluarea cadrelor didactice de către directori, inspectori etc. Completarea portofoliului stimulează reflecţia asupra propriei activităţi dezvoltând astfel capacitatea de autoformare şi autoevaluare permanentă”. Prof. Anca Leonte