Diseminare proiect 2021–EY–PCVET–0021 “Studiem si ne formam impreuna pentru o practica mai buna !”

Liceul Tehnic Buzău – Promotor de Proiect

in parteneriat cu

SC Moara Dragaicilor SRL – Partener economic

Escola Profissional de Turismo da Madeira  – Gazda

Associação Intercultural Amigos da Mobilidade

Implementeaza proiectul  “Studiem si ne formăm împreună pentru o practică mai bună !” cu nr. 2021–EY–PCVET–0021  finanțat din granturile SEE (ESAYEP) 2014-2021 in perioada  01/09/2022 – 31/08/2023. Activitatea principală a proiectului constă în efectuarea unei vizite de studiu în insula Madeira, Portugalia la Escola Profissional de Hotelaria e Turismo, Travessa dos Piornais, școală cu profil similar cu al nostru. Vizita de studiu a fost realizată între 21 și 25 noiembrie 2022, au participat 5 cadre didactice de specialitate, alimentație publică și turism, directorul liceului  și 4 tutori de practică ai operatorului economic SC Moara Dragaicilor SRL, partener în proiect.

Rezultate așteptate care pot cuantifica efectul pozitiv în urma desfășurării proiectului, putem menționa:

• creșterea calitățiiînvățământului tehnic din cadrul Liceului Tehnic Buzău, prin modernizarea curriculară de la nivelul specializărilor vizate;
  • creșterea atractivității(în rândurile elevilor școlii noastre) și relevanțeiînvățământului tehnic din cadrul Liceului Tehnic Buzau pentru piața muncii;
  • consolidarea mediului economic local, prin realizarea Parteneriatului de practică, care oferă locuri pentru stagiile de practică elevilor, cu posibilitatea de angajare ulterioară dar și prin implicarea în proiectarea conținuturilor curriculare pentru specializările din domeniul alimentației publice;
  • dezvoltarea competențelor transversale în rândul tinerilor – competențe referitoare la organizarea activitații/planificare/comunicare/lucru în echipă la locul de muncă etc.;
  • creșterea experienței profesionale în rândul elevilor noștri prin participarea la stagiile de practică îmbunătățite prin proiect;
  • Potențiala creștere a ratei de ocupare și integrarea pe piața muncii a tinerilor după absolvirea liceului;
  • inovarea socială la nivel local și regional prin impactul proiectului, al activităților și promovării/diseminării media;
  • promovarea egalității de șanse și a nondiscriminării derivate din proiect dar și din principiile strategiei de internaționalizare a unității noastre școlare.

Emisiune diseminare proiect  2021–EY–PCVET–0021

Fotografii din vizita de studiu !

Material realizat cu sprijinul financiar al Mecanismului Financiar al SEE 2014 – 2021. Conținutul acestuia (text, fotografii, video) nu reflectă opinia oficială a Operatorului de Program, a Punctului Național de Contact sau a Oficiului Mecanismului Financiar. Informațiile și opiniile exprimate reprezintă responsabilitatea exclusivă a autorului/autorilor.

• Bulevardul Industriei, Nr. 30,
  • Municipiul Buzau